Nis
30
2016
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

SOYLU BİR HÜZÜNLE VAR OLUŞ SERÜVENİ/ Prof. Dr. Nurullah Çetin

   Hüzün, iç kapanıklığı, gönül üzgünlüğü, gam, keder, sıkıntı gibi anlamlara geliyor. İnsanî, kutsal değerler adına maruz kalınan hüzün duygusu, insanı güzelleştirir, yüceltir, olgunlaştırır, törpüler, yetiştirir, eğitir. Bu bağlamda soylu bir hüzün, kutlu doğumlara zemin hazırlayan bir kalkış noktasıdır. Erkekseniz bir kadını, kadınsanız bir erkeği seversiniz, âşık olursunuz, benimsersiniz, âdeta onunla özdeşleşirsiniz, onunla duygusal, ruhsal, kalbî anlamda bütünleşirsiniz. Ama araya engeller girer, birleşemezsiniz, ayrı kalırsınız, kavuşamazsınız, hicran sürgünü olursunuz, kendi adalarınızda yalnızlığa mahkum yaşarsınız. Bu büyük, saf, kutsal aşkın saygınlığını, temizliğini, saflığını korumak adına soylu bir hüzne gark olursunuz, sessiz bir kabulleniş içinde var oluş sürecinizi tekâmül ettirirsiniz.

Tem
30
2013
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

ARTIK O YILDIZLI BAHÇELERDE / Rind

   Artık o, yıldızlı bahçelerde sonsuzluğun bestesine katıldı. Zamanın ve mekânın sınırlarının ötesine çekildi. Yeryüzü  serüvenini tamamlayan her ruh gibi zaman çemberini yarıp dışına çıktı. Sessiz, berrak maviliğinde gökyüzünün güvercin kanadı hafifliğiyle enginlere yelken açtı. Belki de özlemin, ıstırabın, yalnızlığın, soğuğun, sıcağın, gecenin, gündüzün, umudun, korkunun ve ayrılığın olmadığı bir âlemdedir artık…

Haz
14
2013
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

EDEBİYAT AKADEMYASINDA BÜYÜK KAYIP: HOCAM PROF. DR. ŞERİF AKTAŞ / Prof. Dr. İsmail ÇETİŞLİ

Hocam Prof. Dr. Şerif AKTAŞ, Hak’ka yürüdü. Onun için 15 Şubat 1945’te Refahiye ilçesinin Pınaryolu köyünde başlayan "hayat” dediğimiz muamma, 10 Haziran Pazartesi günü nihayete erdi. Pek çok öğrencisi gibi ben hocamı; Türk kültür ve edebiyat dünyası da bir "âlim”ini kaybetti. Hiç şüphesiz her ölüm erkendir; ancak âlimin 68 yaşındaki ölümü çok daha erken. Zira bilir ve inanırız ki, "Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir.”

Haz
10
2013
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

SİYASET-SANAT-EĞİTİM BAĞLAMINDA SABAHATTİN EYÜBOĞLU / MEHMET NUR KARAKEÇİ

   Cumhuriyet Dönemi Edebiyatında gerek denemeciliği gerekse düşünceleriyle etkili olan Sabahattin Eyüboğlu,Köy Enstitülerine yazılarında özel bir yer ayırmıştır.Günümüzde bile çeşitli metaforlarla devam eden "eğitilmesi/dönüştürülmesi/modernleştirilmesi gereken kitle" anlayışına Köy Enstitüleri bağlamında yaklaşan Eyüboğlu, eğitimi yeni bir dünyanın kuruluşuna hizmet eden bir araç olarak görür.

Üye Paneli

Üye Adı:
Şifre :

Şifrem?
Üye Olun !

Reklam

    Reklama tıklayarak sitemize katkıda bulunun...

Kİmler Çeviİrİmİçİ

Kullanıcılar :

Arama Motorları : Crawl Bot, Yandex Bot

Şuan Sitede 0 kullanıcı, 2 arama motoru, 2 ziyaretçi ile toplamda 4 kullanıcı bulunmaktadır.

Takvim

«    Ocak 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031